Friday, 27 November 2015

UK Bus Awards

The results of this year's competition are set out below.
UK Bus Operator of the Year sponsored by Arthur J Gallagher & QBE Insurance

  • Winner, Gold Award: , Reading Buses
  • Winner, Silver Award: , Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Bronze Award: , Safeguard Coaches




Engineer of the Year sponsored by IRTE

  • Winner, Gold Award: Anthony Lowe, Arriva Yorkshire
  • Winner, Silver Award: Daren Coppin, Stagecoach London
  • Winner, Bronze Award: Frank Clasen, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Dave Foot, First Solent
  • Finalist: Ian Chadwick, First Manchester

Environment sponsored by Volvo Bus

  • Winner, Gold Award: Electrifying Nottingham, Nottingham City Council and partners
  • Winner, Silver Award: Diesel into Hybrid, Ensign Bus Company and Vantage Power
  • Winner, Bronze Award: To planet Reading and beyond!, Reading Buses
  • Finalist: Electric buses and New Poppleton Park & Ride, First York and York City Council
  • Finalist: Delivering a greener fuel blend, Stagecoach Group

Innovation sponsored by Alexander Dennis

  • Winner, Gold Award: Diesel Into Hybrid, Ensign Bus Company and Vantage Power
  • Winner, Silver Award: Bus passenger counting and occupancy screen, Transport for London
  • Winner, Bronze Award: The Greater Manchester Young Person's mTicket, First Manchester
  • Finalist: The Arriva Bus App: A Smarter Way to Travel, Arriva UK Bus
  • Finalist: The Gallery Bus, Yellow Buses

Local Authority Bus Project of the Year sponsored by The TAS Partnership

  • Winner, Gold Award: Improving Inter-urban Buses in Darlington, Darlington Borough Council
  • Winner, Silver Award: Castleford Bus Station, West Yorkshire Combined Authority
  • Winner, Bronze Award: Partington Local Link service, Transport for Greater Manchester
  • Finalist: Bus Satisfaction Working Group, Centro
  • Finalist: Improving Bus Quality in South East Wales, Monmouthshire County Council

London Bus Garage of the Year sponsored by Transport for London

  • Winner, Gold Award: Alperton, Metroline West
  • Winner, Silver Award: Holloway, Metroline
  • Winner, Bronze Award: Stamford Brook, RATP Dev London
  • Finalist: Twickenham, Abellio London
  • Finalist: Bromley, Stagecoach London

Making Buses a Better Choice: the Peter Huntley Memorial Award sponsored by Heathrow Airport

  • Winner, Gold Award: Upgrade to the Fastway service, Metrobus
  • Winner, Silver Award: Coaster - delivering a viable alternative to the car for visitors to the Isle of Wight, Southern Vectis
  • Winner, Bronze Award: The Arriva Bus App: A Smarter Way to Travel, Arriva UK Bus
  • Finalist: Taking bus travel to the MAX, Arriva North East and Yorkshire
  • Finalist: Improving services between Barnsley and Pontefract, Stagecoach Yorkshire
  • Finalist: Peak Line 218 - Peak Performance, TM Travel

The Award for Marketing Initiative of the Year sponsored by Bus & Coach Buyer Magazine

  • Winner, Gold Award: Buses on Ice and more!, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: County Durham and Tees Valley Direct Marketing Project, Darlington Borough Council
  • Winner, Bronze Award: The Greater Manchester Young Person's mTicket, First Manchester
  • Finalist: Posh & Double Decks, Arriva Merseyside
  • Finalist: The Arriva Bus App: A Smarter Way to Travel, Arriva UK Bus


Putting Passengers First sponsored by Euro Bus Expo


Winner, Gold Award: Accessible travel for our city, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Silver Award: Coastrider X7, Stagecoach East Scotland
  • Winner, Bronze Award: Live Chat: It's good to talk, Arriva UK Bus
  • Finalist: Dementia Training - "Understanding Dementia", East Yorkshire Motor Services
  • Finalist: yLink, Translink

Services to the Industry sponsored by Buses Magazine

  • Winner, Gold Award: Dr William Wright, Wrightbus

The Award for Sustained Marketing Excellence sponsored by Exterion Media

  • Winner, Gold Award: Claret 21 - marketing investment and partnership for sustained success, Reading Buses
  • Winner, Silver Award: Creating and Sustaining Bus Passenger Growth in Sheffield, Stagecoach Yorkshire
  • Winner, Bronze Award: Listen - Target - Go!, Go North East
  • Finalist: Marketing strategy, National Express West Midlands
  • Finalist: Tweet, Tweet - Keeping Customers 'App-y through Digital Marketing, Nottingham City Transport

Top City Operator sponsored by INIT Innovations

  • Winner, Gold Award: , Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Winner, Silver Award: , Stagecoach Manchester
  • Winner, Bronze Award: , Go North East
  • Finalist: , National Express West Midlands

Top National Bus Driver: the Chris Moyes Memorial Award sponsored by Traffilog

  • Winner, Gold Award: Carole Hind, trentbarton
  • Winner, Silver Award: Denis McMahon, Abellio Surrey
  • Winner, Bronze Award: Phil Rowson, Nottingham City Transport
  • Finalist: David Skitt, Arriva Midlands
  • Finalist: Daniel Curry, Arriva North East
  • Finalist: Zachary Narvaez, Brighton & Hove Bus and Coach Company
  • Finalist: Chris Richmond, Konectbus
  • Finalist: Keith Renshaw, Transdev Keighley & District

Top Independent Operator sponsored by Wrightbus

  • Winner, Gold Award: , Safeguard Coaches
  • Winner, Silver Award: , Ensign Bus Company
  • Winner, Bronze Award: , Courtney Buses
  • Finalist: , Compass Travel (Sussex)

Luke Rees Pulley Charitable Trust Award for Top London Bus Driver sponsored by Luke Rees-Pulley Charitabe Trust & Transport for London

  • Winner, Gold Award: Viva Aikins, RATP Dev London
  • Winner, Silver Award: Kingsley Tomlin, Metroline West
  • Winner, Bronze Award: Peter Growns, Go-Ahead London
  • Finalist: Ezeta Coleman, Abellio London
  • Finalist: Myat Han, Abellio London
  • Finalist: Richard Burton, Abellio London
  • Finalist: Abdullah Bin Masood, Arriva London South
  • Finalist: Yvette Singh, Stagecoach London














Top National Bus Depot sponsored by Personal Group
  • Winner, Gold Award: Sunderland, Stagecoach North East
  • Winner, Silver Award: Crawley, Metrobus
  • Winner, Bronze Award: Birkenhead, Arriva North West
  • Finalist: Newcastle, Arriva North East
  • Finalist: Halifax & Todmorden, First West Yorkshire
  • Finalist: York, First York

Top Shire Operator sponsored by Ticketer

  • Winner, Gold Award: , Reading Buses
  • Winner, Silver Award: , trentbarton
  • Winner, Bronze Award: , Stagecoach South West
  • Finalist: , Metrobus
  • Finalist: , more bus

Unsung Heroes Award sponsored by Backhouse Jones

  • Winner, Gold Award: Martin Davis, RATP Dev London
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Darren Kendrew, East Yorkshire Motor Services
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Clive Norman, Stagecoach West
  • UKBA Special Commendation for Outstanding Service: Mike Saul, Yellow Buses
  • Highly Commended: Kevin Richardson, Arriva North East
  • Highly Commended: David Ellam, Centro
  • Highly Commended: Jean Scott, First Glasgow
  • Highly Commended: Stephanie Daniel, RATP Dev London
  • Highly Commended: Bob Jackson, Stagecoach South
  • Highly Commended: Albert Gibson, Transdev Harrogate & District
  • Highly Commended: Natalie Bessaad, Transport for Greater Manchester
  • Specially Commended: Neil Rettie, Stagecoach

Young Manager of the Year sponsored by Chartered Institute of Logisitics & Transport

  • Winner, Gold Award: Martin Gibbon, Stagecoach South
  • Winner, Silver Award: Jessica Mills, Arriva Yorkshire
  • Winner, Bronze Award: Will Pare, Arriva North East
  • Finalist: Rob Hughes, First Manchester
  • Finalist: Laura Smith, Stagecoach North East

No comments:

Post a Comment